Krótkie podsumowanie operacji (projektu), zawierające opis celów i głównych zadań do zrealizowania oraz wskazanie oczekiwanych rezultatów.
Głównym celem operacji jest opracowanie znacznie udoskonalonych technologii produkcji mięsa wieprzowego o zwiększonym okresie trwałości, z zachowaniem właściwości odżywczych, prozdrowotnych oraz przetwórczo-użytkowych tego surowca i jego produktów.
W pracach badawczych zostaną wykorzystane najnowsze osiągnięcia nauki i techniki (plazma niskotemperaturowa; ultradźwięki; wirujące pola magnetyczne; pulsujący strumień światła; wysokie ciśnienie hydrostatyczne) stosowane w procesie tworzenia innowacyjnych udoskonalonych technologii i ulepszonych produktów. Będą prowadzone także badania nad synergicznym efektem kilku technik utrwalających, z wykorzystaniem naturalnych ekstraktów z roślin i ziół w procesie utrwalania mięsa wieprzowego. Planuje się, że w warunkach laboratoryjnych testowanych będzie około 20 metod (w tym kilkanaście skojarzonych) utrwalania mięsa wieprzowego. W oparciu o publikacje naukowe w kraju i na świecie oraz o wyniki badań pracowników naukowych Uniwersytetu Rzeszowskiego planuje się opracować innowacyjne ulepszone technologie – przełamując szereg barier w procesie utrwalania mięsa wieprzowego i jego produktów.
Wybór optymalnej metody lub grupy metod i sposobu stosowania zabiegu utrwalania mięsa surowego będzie uwzględniał zachowanie jego najkorzystniejszych właściwości odżywczych, prozdrowotnych oraz przetwórczo-użytkowych, przy uwzględnieniu kryteriów efektywności organizacyjnej, technologicznej i ekonomicznej. Zostaną wybrane technologie, z których jedna zostanie przetestowana w warunkach przemysłowych w Zakładzie Mięsnym “Smak-Górno”. Proces testowania technologii w warunkach zakładu mięsnego będzie podlegał obserwacji oraz analizie naukowej, wyniki testowania przemysłowego będą weryfikowane z wynikami badań. Planuje się opracowanie udoskonalonych technologii wydłużania trwałości przechowalniczej surowego mięsa wieprzowego co najmniej o 3 dni oraz wydłużanie trwałości przechowalniczej przetworów mięsnych co najmniej o 7 dni (łącznie dla 7 produktów).
Ponadto, zostanie określone i wdrożone procesowe zarządzanie całą sferą działalności zakładu – znacznie udoskonalona metoda organizacji nie stosowana do tej pory w zakładzie, zdefiniowane zostaną także elementy modyfikacji i ulepszeń w sferze marketingu – co łącznie przyczyni się do sprawnego wdrożenia innowacyjnych technologii i efektywnego wykorzystania udoskonalonych produktów.
Główne korzyści, jakie będą wynikać z zastosowania poszczególnych lub wszystkich przewidywanych rezultatów operacji (projektu) dla ich adresata.
Bezpośrednim adresatem działań realizowanych w ramach operacji jest Zakład Mięsny “Smak-Górno”. Planuje się, że opracowanie znacznie udoskonalonych technologii umożliwi przedłużenie okresu trwałości co najmniej o 30% dla minimum siedmiu produktów mięsa wieprzowego – i co jest bardzo ważne, z zachowaniem ich właściwości odżywczych, prozdrowotnych oraz przetwórczo-użytkowych. Wybrana przez grupę operacyjną, najlepsza i najbardziej efektywna technologia, spełniająca organizacyjne i ekonomiczne kryteria wyboru zostanie przetestowana w warunkach przemysłowych. Weryfikacja technologii opracowanych w warunkach laboratoryjnych oraz uzyskanie pozytywnych rezultatów wdrażania pilotażowego tych technologii w warunkach zakładu mięsnego, będzie stanowiło silną motywację do wdrożenia takiej technologii w zakładzie na drodze do uzyskania przewagi konkurencyjnej na rynku mięsnym. Może stworzyć to możliwość wdrażania opracowanych technologii przez zakłady mięsne w naszym kraju i wzrostu konkurencyjności polskich produktów na rynku krajowym oraz także poza granicami kraju.
Adresatami przewidywanych rezultatów operacji są odbiorcy produktów, w tym ich konsumenci. Opracowanie technologii umożliwiających przedłużenie okresu trwałości produktów mięsa wieprzowego (o około 30%) wpłynie na bardziej efektywną gospodarką magazynową i dystrybucyjną w jednostkach gospodarczych oraz przechowalniczą i konsumpcyjną u konsumentów. Wydłużenie okresu trwałości produktów przyczyni się do zmniejszenie strat w łańcuchu żywności produkowanej z mięsa wieprzowego. Efektem dodatkowym będzie bardziej efektywny system dostaw, z wynikającymi z tego oszczędnościami w zakresie zużycia surowców oraz zmniejszenia kosztów produkcji, przechowywania i dostaw produktów.
W ramach operacji planuje się dodatkowo opracowanie i wdrożenie znacznie udoskonalonej metody organizacji – procesowego zarządzania całą sferą działalności zakładu, bardziej efektywnego (od tradycyjnego) w przedsiębiorstwie stosującym w procesie produkcji szereg złożonych procesów technologicznych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Ponadto zostanie ulepszona metoda marketingu, co wpisuje się w zadania operacji i wesprze proces planowanych badań udoskonalonych produktów wśród grupy odbiorców i konsumentów. Działania na rzecz ulepszenia (udoskonalenia) metod organizacji i marketingu podjęto z uwagi na fakt, że w praktyce gospodarczej obserwuje się duże powiązania i przenikanie problematyki dotyczącej efektywnego stosowania technologii z systemem organizacji oraz efektywnego wykorzystania innowacyjnych produktów z metodami promocji i marketingu.
Przedmiot operacji dotyczy innowacji dotychczas niestosowanej w Polsce, ponieważ rezultat końcowy tej operacji jakim jest wydłużenie trwałości surowego mięsa wieprzowego i jego wyrobów zostanie osiągnięty w wyniku synergistycznego efektu zastosowania kilku technik utrwalających, które do tej pory nie były stosowane w naszym kraju. W Polsce były już stosowane niektóre z tych technik utrwalania, jednak było to zastosowanie zazwyczaj pojedynczych metod. Badania w ramach operacji będą stanowić ważny element, w realizowanych w naszym kraju pracach naukowych i badawczo-rozwojowych, ukierunkowanych na opracowywanie coraz lepszych i efektywniejszych metod i technologii utrwalania mięsa wieprzowego.